Ako začať brigádovať … – Január 2013, www.brigada.sk

||Ako začať brigádovať … – Január 2013, www.brigada.sk

Ako začať brigádovať … – Január 2013, www.brigada.sk

Ste študent strednej alebo vysokej školy? Máte dostatok voľného času? Chceli by ste svoj čas zmysluplne využiť? Máte problém kde a ako zohnať peniaze? Začnite brigádovať…

Na začiatok je dobré si položiť zopár základných otázok. Prečo chcete brigádovať, aký typ práce by Vás bavil, na aké časové obdobie brigádu hľadáte, čo od brigády očakávate? Hľadáte krajinu a prácu, kde si môžete výrazne zarobiť a zlepšiť jazykové zručnosti, či skôr hľadáte miesto, kde využije svoje študijné vedomosti a získate prax v odbore alebo je Vám to jedno a ide Vám iba o finančné prilepšenie?Môže to byť ale aj náročné, nie vždy nájdete dostatok voľného času a brigádovať  na úkor štúdia si dôkladne zvážte. Existujú rôzne možnosti, ako a kde si nájsť brigádu. Asi najbežnejší spôsob je osloviť známych a rodinu – „K brigáde som sa dostala cez kamarátku“ , „Strýko vo firme potreboval výpomoc“. O niečo ťažšie to majú študenti, ktorí si hľadajú brigádnické príležitosti často v cudzom meste a cudzom prostredí. Záleží aj na Vašej šikovnosti. Skúste sa ísť poprechádzať do „terénu“ a majte oči otvorené. Často na výkladoch predajní,  supermarketoch, reštaurácií vidíte inzerát, že hľadajú brigádnika.  Smelo vojdite a nechajte im životopis alebo minimálne Váš telefonický a emailový kontakt.

Konkrétne informácie o pracovných ponukách získate aj v personálnych agentúrach, študentských servisoch, ktoré bývajú miestom, kde sa najviac stretáva dopyt a ponuka. Informácie o Vašich možnostiach a aktuálnych brigádach Vám poskytne personálny konzultant v agentúre, ktorý má skúsenosti a prehľad. Zabezpečuje brigádnikov do  rôznych firiem, dokáže poradiť a pozná náročnosť a kritériá, napr. nájdu sa firmy, ktoré si vyslovene žiadajú vysokoškolákov, poprípade vyžadujú, aby mali študenti minimálne 18 rokov. Ak  sa rozhodnete pre služby agentúry, overte si jej dôveryhodnosť. Hlavne ak by ste mali záujem o brigádu v zahraničí. Dobré je si zistiť od študentov, ktorí cez agentúru vycestovali odporučenie.  Títo študenti budú mať aj cenné skúsenosti a kontakty.

V súčasnosti  najväčším zdrojom ponuky brigád je internet.  Na špecializovaných pracovných portáloch nájdete bohatú ponuku aj s uvedenou hodinovou mzdou.  Pozor na neseriózne ponuky, ktoré sľubujú ľahko a rýchlo zarobené peniaze za krátke obdobie! Neserióznosť spoznáte aj na základe komunikácie. Je podozrivé, ak uvedený mobilný telefón nikdy nikto neberie a odpoveď na email  dostanete po mesiaci. Niekedy od Vás môžu za odoslanie podrobnejších informácií  žiadať poslať na ich účet administratívny poplatok. Peniaze dopredu neposielajte! Ak ide o serióznu firmu, mali by Vás najprv pozvať na osobné stretnutie. Na stretnutí sa veľa pýtajte a zistite čo najviac informácií o brigáde.

A aké sú Vaše skúsenosti? Pošlite nám Váš zážitok s hľadaním brigády.

Vaše príspevky radi uverejníme!

Mgr. Martina Čizmadiová
Managing Director
ZenithPeople Consulting spol. s r.o.

http://www.brigada.sk/blogy/ako-zacat-brigadovat

Od | 2019-01-03T13:05:49+01:00 10. januára, 2013|