Čo Vám môže brigáda priniesť – Január 2013, www.brigada.sk

||Čo Vám môže brigáda priniesť – Január 2013, www.brigada.sk

Čo Vám môže brigáda priniesť – Január 2013, www.brigada.sk

Na začiatku je dobré si povedať, čo Vám môže brigáda do života dať. Je tu hneď niekoľko dôvodov …

Základným sú určite finančné dôvody.  Pocit, že nemusíte od rodičov čakať na vreckové a potom sa spovedať na čo ste vreckové minuli. Viete si zarobiť a byť od rodičov nezávislý.  Ak chodíte na brigádu, získavate tým aj pracovné návyky, pocit zodpovednosti a užitočnosti.  Ideálne je, ak brigáda korešponduje s Vašim štúdiom. Takto popri štúdiu už získavate cennú prax a tým po skončení máte obrovskú výhodu pred Vašimi spolužiakmi. Brigádou môžete získať nielen pracovné skúsenosti ale aj prvé kontakty a sociálne väzby, ktoré Vám pomôžu pri Vašej kariére. Stáva sa aj to, že práve zamestnávateľovi, u ktorého začnete brigádovať sa zapáčite a navrhne Vám prácu na trvalý pracovný pomer.Ak rozmýšľate o tom, aká brigáda by Vám sadla, dáme Vám pár typov:

1. Práca v obchodnej činnosti (predaj produktu konečnému zákazníkovi)
To sú inzeráty s textom – „Možnosť rýchleho zárobku predajom kvalitných produktov našej firmy.“ Môžete predávať konkrétne produkty napr. kozmetické prípravky ale aj služby napr. životné poistenie. Výhodou je, že si sami zadeľujete čas. Dávajte si pozor, pretože je veľa podvodných obchodných firiem a nie vždy sú produkty tak kvalitné a podmienky pre zákazníka úplne férové. Zvyčajne dostanete úvodné zaškolenie, kde Vám firma produkty predstaví, ukáže ich využite a výhody. Pri niektorých produktoch je podmienkou zakúpenie si „štartovacieho balíčka“. Sú to vzorky produktov, ktoré budete predvádzať a predávať. Dobré je si zistiť dopredu vo Vašom okolí, či o také produkty je záujem. Ak Vás baví komunikácia i kontakt s ľuďmi a máte dobré presvedčovacie schopnosti, je to pre Vás dobrá voľba.  Najlepšie sú ale produkty a služby od overených firiem!

2. Predaj cez telefón – telemarketing
Trocha iný typ predaja je predaj v „Call centrách“. Chodíte do kancelárie, máte svoje pracovné miesto, pracujete v tíme. Zvyčajne dostanete databázu osôb alebo firiem s telefonickými kontaktmi. Vašou úlohou je telefonovať a ponúkať rôzne produkty alebo služby, tzv. telemarketing. Vaša mzda závisí od počtu získaných zákazníkov. Je to fyzicky nenáročná, psychicky mierne vyčerpávajúca práca pre komunikatívne typy.

3. Manuálne práce
Pracovné aj personálne agentúry denne na internetových stránkach aktualizujú bohatú ponuku, kde nájdete rôzne jednorazové aj dlhodobé manuálne brigády. Najčastejšie ide o upratovanie kancelárií,  umývanie okien, prácu za pokladňou, pomocnú silu v supermarkete, roznášanie novín, prácu v sklade, prácu na stavbe, za výrobnou linkou…. Niekedy môže ísť  o veľmi fyzicky náročnú prácu. V agentúre je dobré sa informovať dopredu, čo sa od Vás všetko bude očakávať. Práve pri týchto prácach sa najčastejšie stáva, že brigádnik po pár hodinách z pracoviska odchádza.

4. Práca z domu
Pri niektorých jednoduchších prácach je výhodné pre firmy, ak brigádnici pre nich pracujú z domu. Máte tým aj Vy výhodu si zladiť štúdium a prácu. Najčastejšie ide o prácu jednoduchšiu manuálnu – obálkovanie, skladanie foldrov, výroba jednoduchých predmetov alebo o prácu s počítačom, pri ktorej využívate Váš internet – rozosielanie dotazníkov zákazníkom, zadávanie vyplnených dotazníkov do systému, robenie tabuliek. Pre tých šikovnejších to môže byť aj odborná brigáda napr. Programátora, Pomocného účtovníka. Práve táto prax Vám pomôže pri hľadaní prvého zamestnania na trvalý pracovný pomer.

5. Hostesing, komparz, prieskum trhu
Veľmi obľúbenou a finančne dobre ohodnotenou prácou sú jednorazové hostesingové práce alebo komparz pri filmovaní. Takéto brigády si nájdete cez reklamné a hostesingové agentúry. Agentúry  vyžadujú hlavne príjemné vystupovanie a príjemný vzhľad. Tiež si ale treba dávať pozor na serióznosť týchto agentúr. Neserióznosťou zaváňa lákanie vysokou hodinovou mzdou! Zistite si informácie o klientovi agentúry (firme, pre ktorú budete pracovať) a poriadne si preštudujte podmienky v zmluve. Veľa prieskumových agentúr tiež hľadá brigádnikov na rôzne prieskumy trhu. Väčšinou ide o individuálne alebo skupinové stretnutia, kde sa diskutuje o produkte a musíte vyjadriť Váš názor.

6. Brigády v zahraničí
Okrem vyššieho zárobku lákajú brigády v zahraničí aj možnosťou spoznať krajinu, nových ľudí, cestovať a tým sa aj zdokonaliť v cudzom jazyku. Najčastejšie za slušným zárobkom mladí ľudia cestujú do Anglicka, Írska, USA a aj do bližších krajín ako Rakúska, Nemecka a samozrejme  Českej republiky. Na vycestovanie treba odvahu aj chuť na dobrodružstvo a  hlavne sa pripraviť na to, že budete musieť tvrdo pracovať. Očakávania nie vždy zodpovedajú realite a po pár týždňoch sa veľa ľudí zo zahraničia vráti sklamaných. Ak prekonáte prvý šok z inej krajiny a zvyknete si na pracovné tempo, máte možnosť získať veľmi cennú skúsenosť, priateľov a spomienky na celý život.

Mgr. Martina Čizmadiová
Managing Director, ZenithPeople Consulting spol. s r.o.

http://www.brigada.sk/blogy/co-vam-moze-brigada-priniest

Od | 2019-01-03T12:55:49+01:00 19. januára, 2013|