Nútená karanténa nemusí byť vôbec zlá, naopak, ako si ju môžeme naplno užiť

||Nútená karanténa nemusí byť vôbec zlá, naopak, ako si ju môžeme naplno užiť

Nútená karanténa nemusí byť vôbec zlá, naopak, ako si ju môžeme naplno užiť

Posledné mesiace sa vyrovnávame so situáciou, ktorú nikto z nás pred tým nezažil. S predlžujúcim sa časom nútenej karantény sa ľudia vyrovnávajú s obmedzeniami a stratou komfortu. Už sme unavení z neustálych informácií o opatreniach, ktoré spúšťajú sériu ďalších reakcií. Stratili sme pocit bezpečia a istoty, čo je jedna zo základných ľudských potrieb. Strácame kontrolu nad situáciou a to zvyšuje prežívanie stresu a negatívnych emócií.

Prvým signálom, že sa niečo s nami deje môžu byť prehnané reakcie voči blízkym, únava, zlý spánok. Prežívame emócie strachu, hnevu, smútku, podráždenosti ale aj  nudy a nezmyslu života.  Aktivuje sa strach o svoje vlastné zdravie, obmedzuje sa naša sloboda pohybu, máme nútenú izoláciu blízkych. Je dobré odčítať tieto signály v našom správaní, komunikácii a telesných prejavov. Tí, flexibilnejší a odolnejší dokážu lepšie tolerovať neistotu a neurčitosť situácie. Vidia v danej situácii pozitíva a snažia sa vyťažiť maximum v práci aj v súkromnom živote. V online svete našli vzdelávacie, športové aj voľnočasové aktivity.

Narástol význam online komunikácie a online vzdelávania. Veľa firiem rýchlo potrebovalo preškoliť zamestnancov na prácu z domu. Našli jednoduché riešenia a začali využívať rôzne nástroje a online platformy (Skype, Zoom, Meet …..). Tak isto nadobudol význam mať dobré technické vybavenie a digitálnu platformu na efektívnu komunikáciu na prácu online.

Ako si nastavíte vlastný krízový manažment :

  1. Nájdite si svoj zdroj potešenia alebo svoju spriaznenú dušu. Môže to byť konkrétna osoba –  rodič, dieťa, partner, manžel ale aj napríklad domáci miláčik, dobrá kniha, cvičenie, prechádzka v prírode. Premyslite si aj, čo Vás robí šťastným, kde naberáte energiu a naopak, čo Vás ťahá dole.  Venujte čas na svoj zdroj potešenia každý deň.
  1. Zosúlaďte sa so svojím biorytmom. Dodržiavajte dennú aktivitu a nočný kľud. Zdravo sa stravujte a každý deň si doprajte pohyb. Plánujte si každý deň. Plánujte si menšie ale pravidelné aktivity a rituály, ktoré dodržiavajte. Nezabúdajte sa pravidelný sociálny online kontakt  s rodinou a priateľmi.
  1. Žite v prítomnom okamžiku, nehodnoťte, neposudzujte seba ani ostatných. Zastavte sa párkrát za deň a na pár minút si spravte niečo pre seba. Precíťte vôňu a chuť lahodnej kávy alebo doma pripraveného jedla.  Nadýchajte sa čerstvého vzduchu na prechádzke.  Vychutnajte si tieto momenty, neprebehnite ich iba v rýchlosti.
  1. Majte nastavenie „spoločne to zvládneme“. Myslite pozitívne. Psychika je pre našu imunitu veľmi dôležitá. Vyhýbajte sa veľkému množstvu negatívnych informácií v televíznych správach a na sociálnych sieťach.   Vytvorte si obraz v mysli o Vašej ideálnej životnej situácii,  čo by Vás najviac potešilo. Držte sa tohto sna.
  1. Táto situácia je dobrý tréning na nastavovanie našich hraníc. Mobil môže zazvoniť kedykoľvek a na email máme nutkanie odpísať čo najskôr. Naozaj je zdravé, ak človek sedí doma za počítačom a pracuje od rána do noci ?  Určite nie je! Zachovajte si odstup a pracovnú dobu. Aj doma treba vedieť, kedy vypnúť.

 

https://www.anabix.cz/inspirace/nutena-karantena-nemusi-byt-vobec-zla-naopak-ako-si-ju-mozeme-naplno-uzit/

Od | 2021-05-14T10:57:11+02:00 14. mája, 2021|