Poradňa

||Poradňa
Poradňa 2023-02-24T13:20:58+01:00

Odpoveď: V súčasnosti firmy žiadajú a overujú referencie na nových zamestnancov často. Je viacero možností. Meno a kontakt na referenčnú osobu (zvyčajne priamy nadriadený) uvediete priamo v životopise alebo pri pohovore. Informujte potom tieto osoby za akým účelom ste ich mená poskytli. Ak chcete mať istotu, aké referencie o Vás Váš zamestnávateľ dá,  máte právo požiadať o ich písomné vystavenie ( poslať email bývalému nadriadenému, na personálne oddelenie alebo na vedenie firmy ). Ak máte takéto písomné referencie, môžete ich prikladať ku životopisu alebo predložiť pri osobnom pohovore. Dobré referencie môžu vo veľa prípadoch pozitívne pomôcť 🙂 .

Odpoveď: Veľa kandidátov odpovedá napríklad: „Vyštudoval som vysokú školu, mám dve deti a vo voľnom čase rád čítam“ alebo „Všetko máte v životopise, pýtajte sa.“ V skutočnosti však touto otázkou personalista myslí  „Povedzte mi niečo o sebe, aby som o Vás uvažoval ako o vhodnom kandidátovi pre našu firmu.  V čom ste iný, ako tí ostatní kandidáti ?“  Treba si poriadne naštudovať pracovnú pozíciu, firmu a porozmýšľať, čo by najviac na personalistu zapôsobilo. Mali by ste zaujať touto odpoveďou hneď na začiatku pohovoru, aby  Vám personalista ďalej venoval jeho pozornosť. Môžete začať vzdelaním, pracovnými skúsenosťami a kľúčovými pracovnými úspechmi. Nemusíte hovoriť viac ako 1-2 minúty.

Odpoveď:  Uchádzači sú často presvedčení, že ak prejavia záujem o akúkoľvek prácu, zamestnávateľ to uvíta. To môže byť omyl. Zamestnávateľ  to pochopí tak, že uchádzač nevie, kde a na akej pozícii sa chce uplatniť alebo uchádzačovi je ľahostajné, akú prácu bude robiť. Vtedy nemôžete presvedčiť zamestnávateľa, že budete pre neho prínosom bez ohľadu na to,  akú pozíciu budete zastávať.  Lepšie je sa držať pozície, ktorá Vám je pracovnou náplňou najbližšia alebo vyčkať,  kým Vám zamestnávateľ  sám neponúkne aj inú pozíciu.

Odpoveď: Každé zamestnanie je v dnešnej dobe iba na „dočasnú dobu“ z oboch strán a každá seriózna práca je dôležitá. Ak Vám má zabezpečiť pravidelný príjem, môžete ju prijať. Časom Vám môže zamestnávateľ ponúknuť inú pozíciu vo firme. Tak isto aj Vy môžete pracovať na sebe (napr. absolvovať kurzy v odbore) a popri si mapovať pracovný  trh 🙂  .

Odpoveď: Môžete začať všeobecnejšími otázkami napr.: Aká je Vaša firemná kultúra? Aká je vízia firmy na najbližších päť rokov? Potom ukážte otázkami Váš záujem o pracovnú pozíciu napr.: V akom veľkom tíme budem pracovať? Aké by boli moje ciele najbližší rok? Otázku na Vaše očakávania výšky platu a benefitov by mal prvý položiť personalista. Tiež nie je vhodné sa pýtať, čo si o Vás personalista myslí a ako Vás hodnotí.

Odpoveď: Životopis s motivačným listom je prvý kontakt s firmou. Nie len samotný text  ale aj celková úprava, fotografia, odstavce, štýl písma, štýl podania informácií, gramatické preklepy personalistovi  veľa napovedia.

V čom vynikáte pred ostatnými ? Aké  úspechy ste zatiaľ vo svojej kariére dosiahli? Prečo by si firma mala vybrať práve Vás? V životopise nie je priestor na to, aby ste mohli  o tomto napísať.  Práve výhodou motivačného listu je, že môžete uviesť aj  viac informácií o sebe, vyzdvihnúť Vaše znalosti, úspechy a motiváciu pre firmu pracovať.  A pozor, firmy si kandidátov overujú aj na sociálnych sieťach!

Odpoveď: Niektoré viac stupňové výberové konania trvajú dlhší čas. Hlavne vo väčších spoločnostiach, kým  prebehne prvotná selekcia životopisov, prvé osobné stretnutia i ďalšie výberové kolá môže prejsť mesiac aj viac mesiacov a firma pozíciu stále môže inzerovať.  Niekedy môže nastať aj napríklad situácia, že vybraný uchádzač si to tesne pred nástupom rozmyslí a výber spoločnosť musí začať nanovo. Alebo aj opačná situácia, že firma  po mesiaci  z prvého výberu nemá dostatok vhodných uchádzačov  a rozhodne sa hľadať ďalej.

Odpoveď: Uvedený plat môže byť daný a fixný a potom sa o plate vyjednávať nedá. Niekedy je uvedené „od“ alebo rozpätie „od – do“. Vtedy sa Vás môžu opýtať otázku : „Aké sú Vaše finančné očakávania“. Touto otázkou sa nesleduje iba konkrétna suma, ale  ako  dokážete  ohodnotiť Vašu cenu na trhu podloženú Vašimi skúsenosťami a znalosťami v porovnaní s inými uchádzačmi. Môžete uviesť  rozpätie s rozdielom 20-30% , kde by sa mal  Váš plat pohybovať.  Vychádzajte z Vášho súčasného alebo posledného ohodnotenia. Urobte si aj  prieskum trhu.  Premyslite si relevantné argumenty podložené Vašimi znalosťami a reálnymi pracovnými úspechmi. Berte do úvahy aj ďalšie benefity a výhody, ktoré firma ponúka, celkový ročný balík. Neargumentujte platmi známych, či Vašimi finančnými záväzkami a životnými nákladmi.

Odpoveď: Okrem vyššieho zárobku láka práca v zahraničí aj možnosťou spoznať krajinu, nových ľudí, cestovať a tým sa aj zdokonaliť v cudzom jazyku. Najčastejšie za slušným zárobkom ľudia cestujú do Anglicka, Írska, USA a aj do bližších krajín ako Rakúska, Českej republiky. Na vycestovanie treba odvahu aj chuť na dobrodružstvo a  hlavne sa pripraviť na to, že budete musieť tvrdo pracovať. Konkrétne informácie o pracovných ponukách získate aj v personálnych agentúrach, ktoré zabezpečujú prácu v zahraničí. Môže ísť prevažne o manuálne práce, aj o veľmi fyzicky náročnú prácu.  Najčastejšie ide o upratovanie, prácu za pokladňou, pomocnú silu v supermarkete, roznášanie novín, prácu v sklade, prácu na stavbe, za výrobnou linkou….V agentúre je dobré sa informovať dopredu, čo sa od Vás všetko bude očakávať.  Preštudujte si poriadne zmluvu s agentúrou, aby ste vedeli, za čo je agentúra zodpovedná a mohli riešiť prípadné reklamácie. Ak prekonáte prvý šok z inej krajiny a zvyknete si na pracovné tempo, máte možnosť získať veľmi cennú skúsenosť a spomienky na celý život.

Odpoveď: Na začiatok je dobré si položiť zopár základných otázok. Prečo chcete brigádovať, aký typ práce by Vás bavil, na aké časové obdobie brigádu hľadáte, čo od brigády očakávate? Hľadáte krajinu a prácu, kde si môžete výrazne zarobiť a zlepšiť jazykové zručnosti, či skôr hľadáte miesto, kde využije svoje študijné vedomosti a získate prax v odbore alebo je Vám to jedno a ide Vám iba o finančné prilepšenie? Asi najbežnejší spôsob je osloviť známych a rodinu. Konkrétne informácie o pracovných ponukách získate aj v personálnych agentúrach, študentských servisoch, ktoré bývajú miestom, kde sa najviac stretáva dopyt a ponuka. V súčasnosti  najväčším zdrojom ponuky brigád je internet. Pozor na neseriózne ponuky, ktoré sľubujú ľahko a rýchlo zarobené peniaze za krátke obdobie!

Odpoveď: Najlepšie je pripraviť sa v pokoji doma. Nájdite si najčastejšie otázky a zodpovedajte si ich sám pre seba. Prípadne môžete skúsiť aj tréning pred zrkadlom alebo požiadajte  priateľa, aby Vám zahral personalistu. Pri pohovore vo firme sa snažte byť kľudný, premyslite si odpovede. Pomôže Vám aj to, keď otvorene priznáte, že máte menšiu trému. Pokiaľ  je personalista chápavý, akceptuje určitú mieru trémy.

Otázka: Na poslednom pracovnom pohovore sa mi stalo, že som sa pomaly nedostala k slovu. Pred tým som zase mala pocit, že 90% pohovoru som hovorila ja a bola som z toho dosť vyčerpaná.
Odpoveď: Pracovný pohovor je dialóg dvoch osôb. Pohovor  ale vedie personalista. Personalista sa pýta,  Vy odpovedáte.  Skúsený personalista má pripravenú štruktúru a vie presne, čo potrebuje počas pohovoru o Vás zistiť.  Vaším cieľom  je odprezentovať sa v čo najlepšom svetle. Odporúčam Vám odpovede  do 1-2 minút.  Zároveň aj Vy sa potrebujete pýtať a  zistiť čo najviac informácií o pracovnom mieste a danej firme. Celkovo by mal byť pohovor vyvážený na oboch stranách.

Odpoveď: V prvom rade si vytvorte profesný životopis a motivačný list. Pracovné pozície  nájdete prostredníctvom internetu, pracovných portálov, sociálnych sietí, odborných časopisov, personálnych agentúr a samozrejme aj cez priateľov a známych. Možností je veľa. Urobte si prieskum  a zoznam pozícií, o ktoré máte záujem. Posielajte životopis na pozície, ktoré sú relevantné Vašim skúsenostiam a zručnostiam. Hľadanie zamestnania môže trvať niekoľko týždňov, niekedy aj mesiacov.  Pošlite minimálne 4-5 životopisov za týždeň. Nestrácajte entuziazmus a motiváciu.  Prajeme veľa úspechov 🙂 .