Zmeny v legislatíve sa premietnu aj do cien – Júl-august 2018, www.instoreslovakia.sk

||Zmeny v legislatíve sa premietnu aj do cien – Júl-august 2018, www.instoreslovakia.sk

Zmeny v legislatíve sa premietnu aj do cien – Júl-august 2018, www.instoreslovakia.sk

Národná rada schválila novelu Zákonníka práce, ktorá od 1. mája tohto roka zavádza do platnosti okrem dobrovoľného 13. a 14. platu aj zvýšenie príplatkov zamestnancov pri práci v noci, vo sviatky a cez víkendy. Čo táto novela prinesie firmám? Odpovedá Mgr. Martina Čizmadiová, Managing Director, ZenithPeople Consulting spol. s r.o.

Dotknuté budú výroba aj obchod

Príplatky sa budú zvyšovať v dvoch fázach, prvá fáza je 1. 5. 2018, druhá presne o rok od 1. 5. 2019. Pre výšku príplatku bude rozhodujúcim aj zaradenie do rizikovej skupiny a prípadné uplatnenie výnimky zamestnávateľa. Výška príplatku je určená ako percento minimálnej mzdy alebo priemerného zárobku podľa druhu príplatku. Príplatky sa aplikujú na zamestnancov a aj na pracovníkov na dohodu. Všetky príplatky zaplatia zamestnávatelia zo svojho vrecka. Pri celkovom ročnom prepočte sa rozpočet na ľudské zdroje môže navýšiť a aktuálne pracovné miesta budú pre mnohé firmy ťažko udržateľné. Všetko bude závisieť od toho, do akej miery budú firmy tento typ práce využívať. Výrobné podniky s nepretržitou prevádzkou nebudú mať na výber, pozastaviť výrobu počas víkendov a sviatkov si nemôžu dovoliť. Dá sa však predpokladať, že mnohé spoločnosti od práce cez víkend a sviatky upustia aspoň čiastočne. Daný požadovaný výkon buď úplne vyradia, alebo ho presunú na bežné pracovné dni.

Môžeme očakávať, že cez sviatky budú zatvorené menšie predajne či prevádzky poskytujúce služby. Majiteľom sa to jednoducho ekonomicky nevyplatí. Toto žiaľ bude mať dopad aj na zákazníka. A to nie len vo forme nedostupného produktu alebo služby počas sviatkov a víkendov. Samotný zákazník príplatky v podstate prevádzke zaplatí vo forme navýšenia cien. O aké vysoké navýšenie pôjde, naznačil na tlačovej konferencii prezident ZO SR Martin Katriak: „Podľa môjho názoru to môže znamenať zvýšenie cien u potravín o jedno až dve percentá.“ „Pod vplyvom zvýšenia minimálnej mzdy pekári očakávajú dosah zvýšenia nákladov na úrovni 12 – 14 % do konca roku 2018. Najväčší percentuálny nárast v máji pritom zaznamenali pri agentúrnom zamestnávaní. Tam sa im náklady zvýšili pod vplyvom sociálneho balíčka až o 70 – 100 % za hodinu práce,“ uviedla Tatiana Lopúchová, predsedníčka Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov, ktorá citovala zo Štúdie o ekonomických dopadoch legislatívnych opatrení. Pekári upozorňujú, že sa im nepodarilo zvýšené mzdové náklady pretaviť do odbytových cien. Z dôvodu prehlbujúcej sa straty budú prinútení pristúpiť ku kráteniu alebo dokonca k rušeniu motivačných zložiek miezd, ktoré majú nenárokovateľnú povahu, ako aj ostatných poskytovaných benefitov.

Zmeny otváracích hodín

Zamestnanci v retaile to nemajú ľahké. I keď posledné roky im hlavne medzinárodné obchodné reťazce zdvíhajú platy a poskytujú ďalšie benefity, aby pozíciu zatraktívnili, stále je pozícia predavača / predavačky jednou z najmenej platených. Podľa posledných údajov na www.platy.sk  je priemerná mesačná hrubá mzda predavača / predavačky 737 eur. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch tvoria ženy. Podľa Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu nový zákon vítajú najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Je toto opatrenie naozaj v záujme ochrany všetkých zamestnancov? Čo ale zamestnanci , ktorí rodiny nemajú a mohli si takto privyrobiť  k fixnému platu?  Ďalšou skupinou sú študenti. Tí si mohli prilepšiť k vreckovému práve počas víkendov, kedy nemajú vyučovanie.

Reťazce však len nezdvíhajú platy. Niektoré v reakcii na kritický nedostatok pracovných síl a legislatívne úpravy upravili otváracie hodiny. Napríklad slovenský reťazec COOP Jednota v nedeľu zatvára obchody. Zatiaľ teda len skúšobne a iba v Trnavskom kraji, kedy z celkových 67 prevádzok zatvára 25. Manažment deklaruje, že ich záujmom je, aby predavačky trávili v nedeľu čas s malými deťmi a rodinou. Okrem toho zavážil aj fakt nerentability nedeľňajšieho predaja. Kritici však vravia, že reťazec takto iba posiela svojich zákazníkov do konkurenčných prevádzok.

Spomínané zmeny majú podľa Národnej rady napomôcť k rovnováhe pracovného a rodinného života. Zamestnanci môžu viac času tráviť so svojimi rodinami, venovať sa viac kultúrnemu alebo spoločenskému životu. Zamestnanec môže počas víkendov a sviatkov oddychovať a užívať si pracovný kľud.  V prípade, že povaha práce si vyžaduje zabezpečenie prevádzky aj počas víkendov a sviatkov, novela zabezpečí väčšiu finančnú kompenzáciu za výkon tejto práce. Pravdou je, že toto opatrenie môže pomôcť zvýšiť atraktívnosť tohto povolania, keďže sektor obchodu na celom Slovensku už dlhšie zápasí s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Momentálne je v obchode voľných približne 2700 pracovných miest, no aj tí ľudia, ktorí sú nezamestnaní tak sú pre retail nevhodní.

Napokon úprava otváracích hodín je jednou z častých a bežných reakcií na zmenené zákaznícke správanie a zvyšovanie prevádzkových nákladov. Otváracie hodiny upravilo Tesco ešte v roku 2015, kedy zrušilo non-stop prevádzku v desiatich hypermarketoch a otváracie hodiny upravilo od 6.00 h do 24.00 h. Nedávno po skrátení otváracích hodín siahol aj Kaufland. Prevádzky sú otvorené v pondelok až sobotu od 07:00 do 21:00 h a v nedeľu od 08:00 do 20:00 h.

15 dní namiesto tri a pol

V stredu 5. júla 2017 boli počas Sviatku svätého Cyrila a Metoda po prvý raz na Slovensku zo zákona zatvorené všetky obchody. Novinka Zákonníka práce priniesla zatvorenie predajní počas sviatkov a niektorých dní pracovného pokoja. Zákaz sa pritom vzťahuje len na predaj tovaru. Výnimkou sú napríklad čerpacie stanice,  predajne kvetov, predajne na letiskách, staniciach, v nemocniciach, lekárne alebo predajne suvenírov. Toto môže mať pozitívny vplyv napríklad pre čerpacie stanice, ktoré môžu zvýšiť a zatraktívniť svoju ponuku potravinových produktov.  Napríklad sieť čerpacích staníc Slovnaft ponúka pod značkou Naše najlepšie aj pečivo, mlieko, mäsové výrobky, cestoviny či zaváraniny. Navyše investuje do Fresh Corner, ktoré sú už na 113 servisných staniciach Slovnaft po celom Slovensku. Ponúka kávové špeciality, čerstvo pripravené bagety a hot dogy ako aj širokú výber ďalšieho občerstvenia.

Ak si neviete predstaviť raňajky bez čerstvého chleba, môžu vás ešte zachrániť drobné pekárne. Pekáreň môže zostať cez sviatok otvorená, ale tento deň si musí odpracovať sám majiteľ, ktorému zákon zakazuje nariadiť prácu vo sviatok zamestnancom. Podobné obavy môžu mať ľudia hlavne v letných mesiacoch na kúpaliskách a festivaloch,  či prísť na kúpalisko s nabaleným proviantom. Našťastie na reštauračné zariadenia a bufety, kde sa poskytujú služby sa zákon nevzťahuje. Taktiež zamestnávateľ nemôže poveriť na prácu cez sviatok zamestnanca, ale môže vo svojej prevádzke predávať sám ako SZČO.

Veľa Slovákov si navykli tráviť sviatky s rodinami v nákupných centrách. Tie síce môžu zostať otvorené, ale väčšina ich prevádzok musí zavrieť, niektoré fungujú v obmedzenom režime. Veľmi pravdepodobné je – a videli sme to už počas niekoľkých sviatkov – že sa týmto opatrením podporí nákupná turistika. Keď Slováci nebudú môcť nakúpiť doma, tí z prihraničných oblastiach pôjdu za nákupmi za hranice a podporia obchody v okolitých krajinách.

Od | 2019-01-03T11:41:20+01:00 29. júla, 2018|